دسترسي سريع

گزارش تصويري
200 استاندارد ملی نیاز به بازنگری دارند رئیس سازمان ملی ایران در جلسه با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بر ضرورت بازنگری و روزآمد کردن استانداردهای ناکارآمد تاکید کرد و گفت: 200 استاندارد را برای بازنگری در دستور کار قرار دادیم. به گزارش روابط عمومی اداره‌کل استاندارد استان تهران، شریعتی در جلسه‌ای که با حضور مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در اتاق برگزار شد، گفت: از آنجا سیر تکاملی سازمان ملی استاندارد ایران در سال 96 با تصویب قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد سرعت گرفت، ما نیز فعالیت‌ها و اقدامات خود را در جهت حمایت از تولید روزآمد کردیم.
وی تشریح کرد: تاکنون اقداماتی نظیر رفع موانع اداری پیش‌روی تجار و تولیدکنندگان، تدوین سند راهبردی برنامه 5 ساله کیفیت کشور به مدد پژوهشگران، دانشگاهیان، انجمن‌های صنفی و تولیدکنندگان، بروز رسانی جایزه ملی کیفیت و پیاده‌سازی نرخ ملی کیفیت، امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه صنعتی شریف برای بهره‌گیری از مدیریت علمی و دانش روز، حضور و عضویت در مجامع علمی بین‌المللی در راستای ایجاد پویایی در سازمان ملی استاندارد ایران انجام شده‌است.
غلامرضا شریعتی، با بیان اینکه بعضی استانداردها به موازات پیشرفت تکنولوژی تولید روزآمد نشده‌اند و گاها عدم کارآیی آن‌ها واضح است، افزود: استانداردهایی نظیر استاندارد خودرو در حال بررسی است.
وی باتاکید بر سیاست سازمان که حمایت از تولیدکنندگان در کنار صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان است،  ادامه داد: بازدیدهای میدانی از واحدهای تولیدی در سراسر کشور در این راستا انجام می‌شود. در نتیجه همین بازدیدها، مشخص شد واحدهای بزرگ، ارزآور و بسیار مجهز به دانش و تکنولوژی روز دنیا، بعضا به دلیل نقص در شاخص‌های ارزیابی واحدهای نمونه ملی، تاکنون موفق به دستیابی به این عنوان نشده‌اند. لذا ما در حال بازنگری این شاخص‌ها هستیم.
شریعتی با بیان اینکه نظام جامع ارزیابی انطباق در حال تدوین است، خاطرنشان کرد: در شورای عالی استاندارد ایران مصوب شد که سازمان از حوزه استانداردسازی صرف خارج شود و به سمت وضع مقررات فنی و راهنماها حرکت کند؛ تا بدین وسیله به تولید و تجارت کمکی بیش از پیش صورت گیرد.
وی همچنین به همکاری و تعاملات این سازمان با انجمن‌ها و ارگان‌های غیردولتی نظیر سازمان نظام مهندسی کشور اشاره و تاکید کرد: در راستای صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان، با تعدی‌کنندگان به جد برخورد می‌شود.
مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران نیز در این جلسه ضمن قدردانی از حمایت‌های بی‌بدیل رئیس سازمان ملی استاندارد ایران از انجمن‌ها و اصناف، از زمان تصدی تاکنون، تاکید کرد: آغوش باز سازمان ملی استاندارد همواره برای انجمن‌ها،اصناف و اعضای اتاق بازرگانی، امیدبخش بوده‌است و اتاق تهران نیز برای اثربخشی هرچه بیشتر از همکاری‌ها، مضایقه نخواهد کرد.