دسترسي سريع

جمع‌آوری 4هزار لامپ غیر استاندارد

بازرس اداره کل استاندارد استان تهران: 4هزارلامپ غیر استاندارد از خیابان لاله زار تهران جمع‌آوری شد.
به گزارش روابط عمومي اداره‌كل استاندارد استان تهران، بازرس اداره‌کل استاندارد استان تهران به همراه نماینده انجمن لامپ سازان و خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، چند فروشگاه در خیابان لاله‌زار را در خصوص داشتن استاندارد‌های لازم لامپ ها، بازرسی کردند.
مریم امینی کارشناس اداره کل استاندارد استان تهران در این باره گفت: در این بازرسی، لامپ‌ها از نظر داشتن نشان 
استاندارد، داشتن برگ سبز برای لامپ‌هایی که به صورت رسمی وارد شده‌اند و مشخصات فنی آنها، بررسی شد.
وی افزود: از چند فروشگاه بازرسی‌شده، 4هزار لامپ فاقد استاندارد‌های لازم شناسایی و برای آن‌ها صورتجلسه تنظیم شد.
خانم امینی با بیان اینکه این لامپ‌های غیراستاندارد بعد از صورتجلسه، جمع‌آوری و توقیف شد، گفت: این صورتجلسه به مراجع قضائی برای انجام اقدامات بعدی ارسال خواهد شد.
وی دارا بودن نشان استاندارد بر روی جعبه لامپ ها، داشتن کد ده رقمی استاندارد، مشخصات فنی لامپ و درج کشور و شرکت سازنده و همچنین داشتن ضمانت را از ویژگی‌های لامپ استاندارد برشمرد و از مردم خواست در زمان خرید لامپ به استاندارد‌های لازم توجه کنند.
کارشناس اداره کل استاندارد استان تهران گفت: هموطنان می‌توانند کد ده رقمی درج شده بر روی کالا را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک کرده تا از استاندارد بودن کالا مطمئن شوند.
امینی افزود: هموطنانی که درخصوص غیر استاندارد بودن لامپ‌ها و یا کالا‌های دیگر، شکایتی دارند می‌توانند با شماره ۱۵۱۷ تماس گرفته و شکایت خود را ثبت کنند که در اسرع وقت به آن رسیدگی خواهد شد.
وحید جاه بین نماینده انجمن لامپ سازان نیز درباره استفاده از لامپ‌های هالوژن گفت: لامپ‌های هالوژنی که سر پیچ سوزنی شکل دارند، غیراستاندارد هستند؛ چرا که این لامپ‌ها فقط توان برق تا ۵۰ ولت را دارند، در حالیکه به برق ۲۲۰ ولت وصل می‌شوند.
وی با بیان اینکه عمر این لامپ‌ها کوتاه است و احتمال اینکه در مدت کوتاهی بسوزند، افزود: اگر سرپیچ این لامپ‌ها به درستی در جای خود قرار نگیرد، احتمال ایجاد جرقه و آتش سوزی را نیز دارند.