جمعه 15 آذر 1398   23:53:48
آخرين ويرايش سایت
جمعه 15 آذر 1398 00:51:47
امكانات صفحهبيشتر
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1398/9/10 يكشنبه
رئیس اتاق بازرگانی تهران: ضرورت همدلی دولت و بخش خصوصی برای رونق تولید
رئیس اتاق بازرگانی تهران:
ضرورت همدلی دولت و بخش خصوصی برای رونق تولید
 
مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، در آیین معرفی و تقدیر از واحدهای نمونه استان تهران، سازمان استاندارد را نهادی دولتی خواند که گوش شنوایی برای نظرات بخش خصوصی دارد و به همین دلیل کمترین اصطحکاک و اعتراض از طرف فعالان بخش خصوصی متوجه این نهاد است. او تاکید کرد که برای رسیدن به دو نیاز امروز کشور یعنی «رونق تولید» و «امیدآفرینی» نیاز است دولت و حاکمیت و بخش خصوصی با هم همدلی و همکاری داشته باشند.
رییس اتاق تهران نیز در آیین تقدیر از واحدهای نمونه استان از منظر استاندارد، با اشاره به دشواری‌هایی که تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در سال‌های 1397 و 1398 متحمل شده‌اند، گفت: دو سال اخیر، دوران سختی برای فعالان اقتصادی بوده و به‌ویژه پس از جهش نرخ ارز، بسیاری از تولیدکنندگان دچار مشکل شدند؛ اما با وجود همه این نارسایی‌ها صحنه را خالی نکردند.
 مسعود خوانساری در ادامه با بیان اینکه تحریم‌ها نیز ضربه سنگینی به محیط کسب و کار کشور وارد کرده است، افزود: خاصیتی که این تحریم‌ها برای اقتصاد ایران داشت توجه به حل مشکلات تولید داخل بود.
او ادامه داد: در سال‌های گذشته، شکایات بسیاری در خصوص تثبیت نرخ ارز از سوی تولیدکنندگان به اتاق تهران منعکس ‌می‌شد. اما مساله این است که دولت‌ها در ایران در مقاطعی که با افزایش درآمدهای نفتی مواجه ‌می‌شوند، با تثبیت نرخ ارز به افزایش واردات گرایش پیدا ‌می‌کنند و با کاهش درآمد نفت، به تولید داخل روی ‌می‌آورند. این حرکت سینوسی در طول دهه‌های گذشته، مانع از توسعه صنایع شده است.
رئیس اتاق تهران با اشاره به اینکه از زمان متعادل شدن نرخ ارز، تولید برخی کالاها رشد را تجربه کرده است، گفت: برای مثال، صنعت پوشاک که به دلیل تثبیت نرخ ارز و قاچاق در محاق قرار داشت، پس از تعدیل شدن نرخ ارز رونق گرفت. صنایع کاشی و سرامیک و صنایع غذایی نیز توانسته‌اند در سال جاری خود را بازیابی و احیا کنند و علاوه بر افزایش میزان و کیفیت تولید، بخشی از محصولات خود را صادر کنند.
مسعود خوانساری ادامه داد: اگر تحریم‌های خارجی در بروز برخی مشکلات در فضای کسب و کار موثر بوده است اما اثرات مخرب تحریم‌های داخلی بیشتر بوده است. مساله این است که دولت خود را از تجربه و نظرات و مشورت بخش خصوصی بی نیاز ‌می‌داند و همین نگرش، آسیب‌های بسیاری را پدید آورده است.
خوانساری سپس به همکاری اداره استاندارد استان تهران با اتاق بازرگانی تهران در قالب تفاهمنامه‌ای که سال گذشته به امضا رسیده است، اشاره کرد و گفت: امضای این تفاهمنامه نشانگر آن است که سازمان استاندارد خود را از مشورت بخش خصوصی بی نیاز نمی‌داند و نتیجه آن است که در میان سازمان‌های دولتی، سازمان استاندارد کمترین اعتراض‌ها و نقدها را از طرف بخش خصوصی دریافت می‌کند. چرا که در این سازمان گوش شنوا وجود دارد و نظرات بخش خصوصی شنیده ‌می‌شود.
او با بیان اینکه اقتصاد کشور به رونق تولید نیاز دارد، افزود: امروز کشور به رونق و بهبود تولید نیاز دارد، تولیداتی که بر محور صادرات متمرکز است. این تولیدات قابل صدور به کشورهای همسایه است و برای افزایش صادرات به این مقاصد، نیاز است که موانع صادرات برطرف شود. رفع موانع صادرات نیز مستلزم آشتی دولت و سیاستگذار با فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و بازرگانان است. در این صورت، تحریم‌ها که ضربه جدی را به اقتصاد وارد کرده به یک فرصت تبدیل خواهد شد.
رییس اتاق تهران همچنین با بیان اینکه نیاز امروز کشور امیدآفرینی است، تاکید کرد: امید وقتی به جامعه تزریق ‌می‌شود که مشکلات تولید و تجارت برطرف شود و این جز با مشورت و همدلی میان حاکمیت و بخش خصوصی محقق نمی‌شود.
 


 
                              

نسخه قابل چاپ
کلیه حقوق این پورتال متعلق به سازمان ملی استاندارد می باشد
.